LimitSizsiniz

Önceleri ara sıra denk gelip izlediğim şimdilerde ise bayağı meraklısı haline geldiğim bir belgesel var, “Büyük Tasarımlar” (Grand Designs) . Programın sunucusu Kevin McCloud, İngiltere’de modern mimari ve tasarım konusunda sıradışı tasarımları ve katılımcıların hayallerini anlatıyor.  Yaklaşık 17 yıldır  yayınlanan bir belgesel. Her sezonda 7-8 ailenin hayallerindeki evi inşaa etmelerine şahit oluyoruz. Bu arada merak edenler için adres: http://www.digiturk.com.tr/film/buyuk-tasarimlar ve https://www.granddesigns.tv/)

Elbette konu belgeseli tanıtmak değil hemen sadede geliyorum:)

Hayallerin Sınırı Nerede / Ne Zaman Başlar?

Belgeselde yer alan  yaklaşık 120 çiftin %25’i 50 yaş ve üzerinde. “eee ne var bunda” dediğinizi duyar gibiyim. Beni etkileyen; bizim ülkemizde “yaşlı” sayılabilecek insanların kendileri için hayal ettikleri  evi dizayn etmek için yeni başlangıç yapma arzularının olması. Ben çevremde yaşı olgun böyle arzuları, hayalleri olan pek az insan gördüm.

Ne alakası var demeyin lütfen.. Etrafınızı düşünün ya da kendinizi,  hayallerinizin sınırı ne, ne hayal ediyorsunuz? Ya da en iyisi siz yorulmayın 🙂 ben biraz sordum, soruşturdum ve sizle sonuçları paylaşıyorum.

Sonuçlar:

#1 Hayal sadece adı üstünde hayaldir gerçekleşmesi gerekmez,

#2 Hayal önünde hep aşılması gereken engellerin olduğu bir durumdur ve çoğunlukla aşılamaz 🙁  (okulun bitmesi, evlilik, çocukların okulu, işte terfi alınması, daha çok para kazanılması gerekliliği, çocukların evliliği, torunlara bakılması zorunluluğu vb)

#3 Gerekli kaynağa asla sahip olunamayacağı düşüncesi hayallerin kurulmasını bile engelleyen bir unsurdur (para, zaman, imkan, yaşanan şehir, aile vb),

#4 50 yaş civarına gelindiğinde “Emeklilik=Yaşlılık=Hayatın sonuna yaklaşılması” formülü otomatik olarak devreye girer,

#5 Emekli konumuna geçince aniden ortaya çıkan “yaşlılık” belirtileri ve hastalıklar gündemi meşgul eder,

#6 “Ununu eleyip eleğini duvara asmak..” ve “..bizden geçti” cümlelerinin söylenme sıklığında artış görülür.

Bu listeyi daha da uzatmak mümkün. Peki niye böyle? Niye yaşlı ve yabancı turistleri görünce “vay be adamlarda para var geziyorlar..” deyip  başkalarına imreniyoruz.

Toplumumuzda görünmeyen kurallar, psikolojik baskılar var ne yazık ki. Her ne kadar yok dense de var olan bu kültürel durum kişinin hayallerini ifade etmesini bile engelliyor çoğu zaman ve bu da kişide çökkünlüğe, kırgınlığa ve hastalıklara yol açıyor.

Oysa küçük bir bakış açısı değişikliği hayatı değiştiriverir. Yaşama sevincini arttırır, nefes alabilmenin şükrünü hatırlatır insana. Hadi deneyin.. şimdi..

Örnek:

LimitSizsiniz= Sınır koyan sensin

Limitsizsiniz= Özgürsün, sınırların yok

Hayaller, umutlar olmadan yaşamak mümkün değil.

Vazgeçmeyin, deneyin.

Hiçbir şey için geç değil..