Kim bu birileri? (Değerlerimiz 1)

curious-kid-2Uzunca bir süredir yaşamını yurt dışında sürdüren ve kısa süreliğine ülkeye dönen bir arkadaşımla geçenlerde sohbet etme fırsatımız oldu. Bir önceki gelişinde  ailesinin yıllardır yaşadığı eve giden bütün yolların  değiştiği ile ilgili hafif serzenişte bulundu. Sohbet devam ettikçe serzenişinin sadece yolunu bulamamak olmadığını anladım. Bana dedi ki; “.. biliyor musun, İngiltere’deki tarihi yapıların restorasyonuna ilişkin  adamların ciddi kuralları ve yaptırımları var. Hani dışı kırmızı tuğlalı yapılar vardır, klasik tarzda sokağa girince binalar birbiriyle uyumludur sanki yepyenidir çoğu. İşte her binadaki o tuğlaların herbirinin türüne göre bir kodu vardır.  Bir tuğla değişecekse o kod belirtilerek yenisi getirtilip değiştirilir. Dolayısıyla renk, doku ve diğer özellikler korunarak yenileme yapılır.” Sustum..

Bu yıl içinde Aspendos, Hatay Müzesindeki Roma Mozaikleri restorasyonlarına ait haberleri hatırladım içim sızladı. Bu arada düşündüm peki sorun ne? Niye böyle oluyor? Kocaman kocaman mimarlar, doktorasını yapmış kocaman kocaman restorasyon uzmanları, yetkililer niye görmüyor? Ya da yapamadıkları ne?

İşte size aşağıda iki farklı foto sunuyorum.

Restoration_samples

 

İlki 1893-1894 yıllarında Victorian tarzında yapılmış bir Ingiliz yapısı. Maalesef önceki ve sonraki halini veremiyorum. Çünkü hiç değişmemiş!!!

Ama sağdaki fotoda size   1844 yılında Fatih’te inşa edilen Mesnevihane Camii’nin restorasyonu sonucu ortaya çıkan görüntüyü verebiliyorum. Bu sadece bir örnek, ben bu yazıyı hazırlarken önüme daha pek çok örnek çıktı. Yani bu münferit bir örnektir diyenler diğer uygulamaları çok rahat bulabilirler.

Kızdınız değil mi? Kızmak,  suçlamak  çok kolay.. Peki niye böyle, sadece “BİRİLERİ” mi böyle?, biz neye değer veriyoruz? Kim bu birileri?.

İstanbul’da farklı bölgelerde yaşayan ve farklı gelir düzeylerine sahip 30-50 yaş arasında 25 kişi ile manevi değerlerin değişimi konusunda görüştük. 25 kişinin hepsi eski değerlerin kalmadığından, kendi çocukluklarını ve arkadaşlıklarını özlediklerinden, çocuklarının oyun oynamayı bilmediklerinden, çocuklarına sundukları şeylerin onları mutlu etmemelerine üzüldüklerinden şikayetçi idiler. Onlara bir  de senaryo sunduk:

Family House

 

¹Sorulan soruya sadece satarım ya da satmam yanıtının verilmesi istenmiştir. Sadece 2 kişi satmam yanıtını vermiştir. Diğerleri birden fazla yanıt vermeyi tercih etmişlerdir.

Grafiğin yorumunu size bırakıyorum ve şimdi ben size soruyorum “Kim bu birileri?”