Neredesiniz?

Looking forGeçenlerde Kadiköy’de park ettigim yerde, arabamin aküsü bitti. Akşam saat 18 sularında trafiğin yoğun olması, tamir işini ertesi güne bıraktırdı ve eve taksi ile dönmeye karar verdim. Ama nafile… Niye dolmuşa binmiyorum ki, hem bu yoğunlukta araç kullanmak zorunda kalmam hem de etrafı izleme  şansım olur diye düşündüm.

Durağın yerini sorduğum kuruyemişçi, döviz bürosu güvenlik görevlisi ve bir kitabevi çalışanınin homurtulu el ve baş işaretleri ile sonunda duraği buldum. Gösterilen yerde üç ayrı semte giden dolmuşlara ait sıralar olduğunu  görünce kahyaya gülümseyerek Beykoz’a giden sıranın hangisi olduğunu sordum. Sanki 2×2 nin yanıtı bilemediğim için beni azarlayan öğretmen edasıyla kafasıyla üçüncü sırayı işaret etti.

Gelen dolmuşa binme sıram geldiğinde, arkamdaki orta yaşlı bir bey “sen oraya geçme ben kenara oturacağım” dedi. Ya sabır!! diyerek arkaya geçtim.

Ücreti ödeyebilmek için, önümdeki sırada oturan, kulaklığından benim duyacağım kadar yüksek sesle müzik dinleyen gencin omzuna dokunup  parayı uzattım ve  şoföre iletmesini rica ettim. Genç, gayet fütursuz kulaklığını işaret edip telefonundaki oyununu oynamaya devam etti. Param elimde elim havada asılı kaldı…

Neyse zar zor ödemeyi yaptım. Yol boyunca dolmuştaki yüksek sesli müziğe, arızalı camdan esen rüzgara,  bir çiftin kavgasına, bir hanımın yemek tarifine maruz kalmakla birlikte varacağım yere sonunda ulaştım. İnerken şoföre iyi akşamlar dedim tabii ki yanıt alamadım ve neredeyse ben inmeden aracı hızla hareket ettirdi.

Eve yürürken düşünmeye başladım, acaba ben de etrafıma böyle mi davranıyorum??  Acaba insanların toplum içindeki davranışları ya da şehir hayatının psikolojik etkileri ilgili yapılmış bir çalışma var mı? (Arkadaşlarım benim hep rakamsal bişeyler bulma çabama mesleki deformasyon diyorlar)

Karşıma İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2001 yılında yaptırdığı “İstanbullu Olma Bilinci” adlı bir araştırma çıktı. Bu çalışma 2,490 kişi ile yapılmış.

Çalışmanın içeriğini gördükçe ve Kadıköy gibi bir ilçede yaşadıklarımı hatırlayınca düşünmeden edemedim… 

IBB-Istanbullu_Olma_Bilinci-01

  • Taksiye, otobüse, minibüse binerken veya bir şeyler satın alırken günaydın, hayırlı sabahlar, iyi günler, iyi akşamlar, nasılsınız, teşekkür ederim gibi şeyler söyleyen 1,359 İstanbullu neredesiniz?

IBB-Istanbullu_Olma_Bilinci-04

  • Ey yerlere tükürenleri uyaran 1,237 kişi nerde yaşıyorsunuz? Yoksa sokağa çıkmaktan vaz mı geçtiniz?
  • Ortak kullanım mekanlarında gürültü yapanları uyaran 1,387 kişiden biri o gün hangi dolmuştaydınız?

IBB-Istanbullu_Olma_Bilinci-05

  • Mecbur kalsa bile yerlere tükürmeyen, yasak yerde sigara içmeyen, yerlere çöp atmayan, ortak kullanım mekanlarında gürültü  yapmayan 1,914 İstanbullu aranıyorsunuz. Yoksa  İstanbulu terk mi ettiniz?

IBB-Istanbullu_Olma_Bilinci-03

  • Trafik kurallarına herzaman uyan 1,396 kişi, hadi TEM’de buluşup trafik canavarını yerle bir edelim..
  • Acaba toplum olarak dürüst ve nazik olmanın bir dezavantaj olduğu yönünde mutasyonuna mı uğradık?
  • Yoksa bu yanıtları veren 2,300 kişi aslında olmayı hayal ettikleri kişilere göre mi yanıt vermişler?

Siz ne dersiniz??