Görmemeye çalısmak çözüm mü?

Risk-September 16 2013

Çok basit anlamıyla risk kelimesini TDK “zarara uğrama tehlikesi” olarak tanımlamış. Yani kelime biraz tedirgin edici, tehlikeli ve uzak durulası bir durumu işaret ediyor. Peki ondan kaçmak mümkün mü ya da görmezden gelmek çözüm mü? Elbette  değil ama hangi risklerle karşı karşıya olduğumuzu bilirsek ve hazırlanırsak karşı karşıya olduğumuz risklerin uğratacağı zararı azaltabilir hatta ortadan kaldırabiliriz. Şimdi bazılarınız diyorsunuzdur “..amaan riski bilsek ne olacak, dur şimdi kötü şeylerden bahsetmeyelim..”.  İşte klasik bir psikolojik reaksiyon. Kötü şeyden bahsetmek istemeyiz, içten içe korkarız, hatta bunları dile getiren kişi ile diyaloglarımızı azaltınca kaçacağımızı zannederiz. Ben öyle değilim diyebilirsiniz -bu durumda sizi tenzih ediyorum- sözüm diğerlerine 🙂

Yıllardır yaptığımız projelerin içerisine müşterilerimiz çoğu zaman “farkında olmasa” da risk çalışması yerleştirildi (Neden derseniz? Açıklaması biraz uzun. Dilerseniz mail atın yazışalım). Sonuçta müşterilerimiz karşı karşıya oldukları risklere karşı uyarıldılar. Hatta bunlar için çözüm önerilerini de söyledik. Bu uyarıların bazıları dikkate alındı, bazıları ise “..aman oraya gelene kadar..”  , “yok artık şaka yapıyorsun herhalde, biz yıllardır pazarın yarısına sahibiz, bize bişey olmaz” ya da “bizim çok sağlam ekibimiz var bu konuda çalışıyorlar” yorumlarıyla kapatıldı.. Bu tip tepkiler beni bazen kızdırdı bazen üzdü sonuçta ise kendime hep şunu söyledim: “Umarım dediğiniz gibi olur ve biz yanılırız. Ama ya yanılmıyorsak? Siz kaybetmeyi kaldırabilecek misiniz?”

Size şöyle bir örnek verebilirim. İsmini vermek istemediğim bir teknoloji firmasına birkaç yıl önce verdiğimiz  raporun sonuç cümlesi şöyle idi: ”Koşullar bu şekilde devam ederse (bunların neler olduğu projede tariflenmişti) 1-3 yıl içinde pazar payınız % 80 ihtimalle %70’ lerden %30’ların altına düşebilir.” Bu cümleyi söylediğimde önce derin bir sessizlik oldu .. Ardından sessiz gülüşmeler geldi..  Birkaç sinirli bakış..Bazı yöneticiler ise koltuklarına biraz daha rahat yerleştiler, birer kahve daha içtik.  Sonuç: O zaman var olan yönetim ekibi 1 yıl sonra ayrılmak zorunda kaldılar, ne yazık ki şimdi başka yerlerdeler ve firma hala kendini toparlamaya çalışıyor.

Demem o ki;  belirsizlik diyoruz, değişim diyoruz, risk diyoruz ama bunlara ait bırakın çözüm üretmeyi onlar hakkında konuşmaktan dahi  çoğunlukla kaçıyoruz. Peki neden? Bazı ipuçları aşağıdaki figürde yer alıyor.

Not: Bu figürler çeşitli sektörlerden 150 adet küçük ve orta boy firmanın yöneticileri ile yapılan görüşmelerden elde edilmiştir.

2013-09-27_1813-risk4

Figürden çıkan sonuç:  Görüşülen yöneticilerin risk konusu ile ilgili bilgilerinin henüz sınırlı seviyede olduğu anlaşılmaktadır. Buna kanıt olarak  “Risk konusundaki düşünceniz nedir? sorusuna verilen konunun kendisi yerine etrafından dolaşan indirekt ya da ilişkisiz yanıtlar gösterilebilir.

Note

Yeni post asıldığında e-mail ile haberdar olmak isterseniz, lütfen aşağıdaki “Notify me of new posts by email.” mesajının yanındaki kutucuğu işaretleyiniz.