Bakmak yada Görmek

Hayat

Türkiye’de olanları anlamakta güçlük çekiyorum. Niye bu kadar şiddet uygulanıyor.! Niye bu kadar dinlememekte ısrar ediliyor, bir kişi değil, onbinler hatta yüzbinler (okuduğum haber kaynaklarına göre.) Şiddetin dozajı arttıkça gösteriler artıyor. Sanki birileri “varsayım” da bulunmuş, şiddetle karşılık verilirse göstericiler susar. Susmuyor! Çoğalıyorlar.

İster bilimle ister ilimle uğraşın, yaşadığınız dünyada olanlarla ilgili, “niye” sorusunu sormadan edemiyorsunuz. Çevrenizde olanlarla ilgili, kendi alanınızda bilgi, tecrübe ve eğitiminizi kullanarak  “niye” sorusunun cevabını arıyorsunuz. Benim gibi bir kişi – mild asberger –  buna çok daha fazla ihtiyaç duyuyor.

…. Bir yakınımın zamanında söylediğini hiç unutamıyorum; .”…bu ülkede hep becerikli olanlar ön plana çıkmıştır ve taktir edilmiştir, ‘benim vasıtamla oldu’ diyenler hep var olmuştur….” Bu olaylarda becerikli olanların (hepsini katmak bence mantıksız olur)  3 tuzağa aynı anda düştüğü ortadadır: Tuzak 3, Tuzak 4 ve Tuzak 5. Yani yaşanan bu olaylar varsayımımı test etme şansı veriyor.  Yine de niye diye sormaya devam ediyorum. Niye…..?

Bunu anlamak içinde küçük bir çalışma yaptım sizlerle paylaşıyorum. Belki benim gibi anlamayanlara  yardımcı olur diye.!

Yaptığım çalışmada, 2007 – bugün arasında Avrupa, Orta Doğu ve Asya da yüksek şiddette protesto olan ülkelerde aşağıdaki kelimelerin İnternetteki kullanım popülerliğine ait dataları zaman serisi içinde değerlendirdim. Değerlendirme de neural metod kullanarak değişkenlerin etkinlik  analizini yaptım. Niye mi… Çünkü  18. yüzyılın sonundan itibaren, sosyal sorunların çoğu doğrusal alınamayacak kadar çok boyutlu değişkenlerin etkisi altına girmiştir. Çok uzatmayayım;

Analizde kullandığım kelimeler; protesto, toplumsal, sosyal medya, politika ve haklar. Niye bu kelimeler de başka kelimeler değil derseniz: Çünkü çalışma yaptığım ülkelerde Gephi kullanarak, bu alanda internet üzerinde kurulan kelimelerin ilişki networküne bakıldığında en büyük yoğunlaşma bu kelimeler ve alt networklerinde olduğu gözükmektedir. Bu kısımı ilgilenenler için anlattım. İlgilenmeyenler, lütfen bu paragrafı yok sayın.!

Çalışmada “protesto” kelimesini bağımlı değişken, diğer 4 kelimeyi bağımsız olarak tanımlayarak, 6 netli ve her bir neti de kendi içinde 1 milyon simülasyon yaparak, en iyi değerlendirme yöntemini aradım (sonuç: en iyi değerlendirme metodu Genel Regresyon Neural Network (GRNN) .) Buradaki hata oranını da max %30 olarak tanımladım. Not: Elbette değişik yöntemler de kullanılabilir!!

Çıkan sonuçların yorumunu size bırakıyorum!!!!

Protest_stat-1

 

İLGİLENENLERE DUYURU!!!

Sosyal medyanın etkisi ikincil yani “ara(cı) değişken” olarak görülüyor.

İlgilenenlere: Türkiye’ye ait istatistiksel çalışmanın biraz detayı aşağıdaki linkte.

 

 

 

 

Note

Yeni post asıldığında e-mail ile haberdar olmak isterseniz, lütfen aşağıdaki “Notify me of new posts by email.” mesajının yanındaki kutucuğu işaretleyiniz.