Kelimelerin Gücü

Kelimelerinizi bilinçli kullanın Kelimelerle, farkında olarak yada olmayarak, içimizi (psikolojimizi) dışarı yansıtırız. Etkisi düşündüğümüzden çok daha fazladır. Öyle ki;

İş dünyası için – Müşterinizin zaman içindeki konuşmasında kullandığı kelime/dizin frekansı, onun zaman içinde alacağı kararlarla ilgili delilleri ortaya koyar.

Sosyal durum için (iş dünyası da sosyal hayatın alt-sınıfı) – Toplum psikolojisinin fazını ölçümlemek mümkün.  etc.

Diğer bir anlatımla; bir toplumda sistemik kelime ve/veya kelime grubu kullanımına bakılarak elde edilen değişkenler, kültürel ve ekonomik değişenlerle birlikte değerlendirildiğinde o toplumun sosyal psikolojisine ait tahmin yada öngörüde bulunmak mümkün olabilmekte.

İşin ucundan azıcık göstermek için, gelin küçük bir çalışma yapalım:

Not 1: Bu çalışma da sadece kelime kullanımını ele alacağım. Tamamı ile ilgili çalışma yapmak isteyenlerin popülasyonuna göre çalışmanın bütünü ele alına”bilir.”

1800 – 2008 arasında,  değişik dillerde (İngilizce, Almanca, Rusça, İbranice, Fransızca, Çince, İspanyolca ve İtalyanca) basılmış kitapların yaklaşık %6-7 si (yaklaşık 5 milyon kitap)  digital ortama geçirilmiştir.  Bu oran her geçen gün artmakta. Sağ olasın Harvard, MIT ve Google! Niye Türkçe yok demeyin, Google ‘la konuşun!

Methodoloji: Zaman serisi içinde seçili kelimelerin yada dizinin seçilmiş olan dillerde yayınlanmış ve digital ortama aktarılmış kitaplardaki kullanım frekanslarının karşılaştırılması.

Kullanılan kaynaklar: Google Books, internet arama-motoru/ları, Google Trends, data modellemesi için değişik yazılımlar (neler diye sormayın, reklam olurmuş…) ilgilenenlere e-mail gönderebilirim.

Not 2: Bu çalışmayı sizlerle paylaşmadan önce bir iki arkadaşımı aradım. Bana bu çalışmanın Türkiye’de okunmayacağını,  ilgili kişilerin dahi (çoğu akademisyenin, iş adamlarının, yöneticilerin, öğretmenlerin, v.b.- kendi tanımlaması) bu tip derin konulardan çok  futbol, dizi, film, dedikodu konularına daha fazla zaman ayırdıklarını söyledi (Varsayım? Belkide bu varsayımı test etti, bilmiyorum.) Devam etti, “…üstüne üstlük konu hakkında bilgi sahibi olmamalarına karşın ve çalışmanın derinliğine hakim olmamalarına karşın birde eleştiri (negatif) alabilirsin…senin tabirinle kültürel gen….” dedi. İNANMAK İSTEMEDİĞİMDEN yine de bu çalışmayı sizlerle paylaşmak istiyorum… Zaman ayırın yada ayırmayın… Belki bir gün birisinin işine yarar ve yaşadığı ülke ekolojisine “pozitif” olarak yansıtır. Belkide, bu çalışma bazılarının tez çalışmalarına “küçük” bir katkıda bulunabilir…

Not 3: Çalışmadaki dikkat çekici noktaları bir iki cümle ile yorum ve/veya ritorik sorularla ele alacağım. Daha detay isteyen olursa lütfen yazın, yardımcı olmaya çalışacağım.

 

 

 

Yukarda da belirttiğim gibi Türkiye’yle ilgili henüz database yok. Bu yüzden başka bir araç kullanarak sadece “internet arama motorlarındaki kelimenin popülerliğine” başka diğer tool ile bakalım, ancak zaman aralığı 2007 –  bugün.

Yumurtamı tavuktan tavuk mu yumurtadan. Yok yok bu kelime dizinine bakmayacağım.  Sadece ele alacağım kelimeleri düşününce aklıma gelen bir soruydu! Kelimeler: Tüketim, Tasarruf, Üretim ve İnovasyon!

 

 

 

Umarım yaptıgım çalışmalar işinize yarar. Tekrar, Harvard, MIT ve Google’a teşekkür ederim.

 

Not: Yeni post asıldığında e-mail ile haberdar olmak isterseniz, lütfen aşağıdaki “Notify me of new posts by email.” mesajının yanındaki kutucuğu işaretleyiniz.