Tuzak 1: Ilk Izlenim Tuzagı

Bu tuzağa en güzel örnekİzlenim ilk görüşte aşık olanlardır. Farkına 5 yıl sonra varırlar(varmayanlar da olabilir!!!!)

Önemli tuzakların başında gelir. Tanımı şöyle yapabiliriz; ilk izlenimde, kesin bilgiye ve/veya yeterli data ‘ya sahip olmadan kestirimlerde bulunarak aksiyon alma.

Aynı zamanda,  ilk izlenimde varılan varsayım ile reel durum (hakikat) arasındaki farkın büyüklüğü, düşülen bu tuzağın derinliği ile doğrusaldır…. Gene akademik kaçtı..

Bir örnekle açıklamak işi çözebilir;

Trafiğin yoğun aktığı bir yerleşim yerinde durup ana caddeden geçen arabaları görünce, yoğun bir yaşam alanının içinde olduğunuzu düşünebilirsiniz. İçine dışarıdan şöyle bir göz attığımız dükkanların içerisindeki kalabalığı da, asık suratlı garsonları ve garson hanımları elleri kolları tabaklarla dolu servis yaptıklarını da görmüş olabilirsin. Hatta dükkanlardan birini seçip içeri girip sahibinin olduğu köşeye gidip ” … İşler tıkırında galiba…” diyerek diyalog başlatmak isteyebilirsiniz. O da size karın ağrısı tutmuş bir suratla “… ya öyle…” diye yanıt verip işine dönebilir. Kendi kendinize “… Yoğunluktan sıkılmış adam…” da diyebilirsiniz. Hatta ve hatta “… böyle bir yerde kahve dükkanı açmak ne olurdu…” bile diyebilirsiniz. Ancak altı ay sonra, tatil sezonu bitip, sadece köyün ortasından geçen otoyolun trafik yoğunluğundan başka bir şeyin kalmadığı bu yerleşim yerinde, açacağınız kahve dükkanı sizi batırabilir  de! İşte size ilk izlenim tuzağının nasıl çalıştığına bir örnek.

Not: Bir sonraki tuzak Statüko Tuzağı!